ALPEREN ARICILIK

ALPEREN ARICILIK
ALPEREN ARICILIK

6 Haziran 2011 Pazartesi

Kovan Kapağı Kilit Sistemi

Arıların hafta içinde Afyonkarahisara nakli yapılacak, yeni alınan kovanların kilit sistemi yok, ayarlanması lazım.
Malzemeler hazır; peçin aleti,perçin,pul ve kilit aparatı.
Ölçüsü alınıp kilit aparatı kovan kapağına perçinle tutturulacak.Delikler delindi aparat yerine yerleştirilip perçinler takıldı.
Kovan kapağının dıştan görünüşü.
Perçinler perçin aletiyle sıkıştırılıp koparıldı, kapakta işlem tamam.
Karşılık için kapağı alınmış, iç kapak yerinde dururken hazırladığım kalıpla ölçü alınıyor. İç kapak kalınlıkları farklı olduğundan iç kapağa göre ölçü alınması gerekiyor, hem arılarda huzursuz olmasın.
Piyasadan aldığım kilitler, kovanın ön ve arkasına aldığım ölçü sonucu işaretlediğim yerlere montaj yapilacak.
Kilitlerin montaj yapılmış hali.
Kovan hazır, her yere güvenle nakil yapılabilir, kovan açılacak, arı çıkacak derdim kalmadı. İp bağlama, çivi çakma gibi her seferinde saatlerce uğraştıran yöntemlere gerek kalmıyor. Bir defa yapınca uzun süre kullanılabiliyor. Kovan iç kapakları aynı kalınlıkta ise ölçü standart olduğundan kovan kapağı değişse bile sorun olmuyor.Aynı sistem katlar içinde farklı ölçüde mevcut.

2 yorum:

İlhami Uyar dedi ki...

Sayın Alperen hakikaten nakillerde kilit sistemi çok önemli,ufak bir hata nakili geciktiriyor ,hayırlı olsun ,kolay gelsin.

Hasan ALPEREN dedi ki...

İlhami bey haklısınız, nakil sırasında kovanın bir tanesinin bile problem çıkarması sıkıntı yaratıyor. Tek katlılarda problemim kalmadı, çift katlılarda da standardı oluşturabilirsem çok güzel olacak, denemesini yaptığımda yine paylaşırım.