ALPEREN ARICILIK

ALPEREN ARICILIK
ALPEREN ARICILIK

24 Nisan 2012 Salı

Nisan Çalışmalarım

Nisan ayı temizlik ve düzenlemeye ayrıldı. Bu yıl zaten bahar epeyce gecikti, birazda biz ağırdan aldık sanki. 14-15 Nisan hafta sonu lise arkadaşlarıyla buluşup hasret gidermeye ayrıldığından zamanda az kalmıştı zaten.
21,22,23 Nisana denk gelen hafta sonu arıların yanına vardığımızda (eşimle gidip akşamları arıların yanında kaldık) bir misafirimiz bizi bekliyordu. Kovalamaya çalıştık ama pek oralı olmadı, üstüne karnı doyunca bedavadan bekçimiz oldu :) İlk zamanlar papağanı kolay lokma zannedip avlamaya bile niyetlendi, ama baktıki o kadar kolay değil sonradan avlamaktan vazgeçip papağanla arkadaş oldu.
Nisanın ilk haftası başladığım kovanların dezenfeksiyon işine devam edildi.
Arıların olduğu yer biraz rampa ve pürmüzle dezenfekte edilen kovanlar rahat kayıt tutabilmek için numara sırasına göre dizildi. Öyle güzel karıştırmışız ki kendi yerinde sadece bir kovan varmış. Diğerlerinin tamamı oradan oraya yer değiştirdi.
O kadar kovan elden geçti, hem de tek başıma, malesef yardımcım yok.
23.Nisan saat 15,00 gibi temizlik işlemi sona erdi. Bu saatten sonra son durum tespiti yapılıp kayıt altına alındı. İşlem tamamen bittiğinde bende tükenmiştim. Bu gün (salı) henüz kendime gelemedim. Neyse bundan sonraki hafta sonları bu kadar yorucu olmaz herhalde deyip kendimi avutayım bari:))

2 yorum:

ALİ TÜRK dedi ki...

Hasan abi evet işin büyük bölümü bitmiş, bundan sonra yorucu iş olmaz zaten:)) bereketli bir sezon diliyorum, sağlıcakla kal.

Hasan ALPEREN dedi ki...

Ali bey benim için dezenfekte işi gerçekten zorluydu. Bel fıtığı var ve kovanların biri dışında tamamı yer değiştirdi. Arıcılığın kolay işi yok biliyorum, ama bundan sonra bu kadar yorulmayacağım kesin.
Allahım herkese bereketli sezon versin.