ALPEREN ARICILIK

ALPEREN ARICILIK
ALPEREN ARICILIK

19 Şubat 2013 Salı

Zeytin Fidanı Baktık

18,02,2013 pazartesi günü İzmirin Menderes ilçesinin bir köyünde bulunan "Altın Zeytin Fidancılık" işletmesini ziyarete gittik. Araziminin bir bölümünde üzüm bağı vardı, temizlik yaptığımdan arazi boş duruyor, bu yıl zeytin fidanı dikme kararı almıştım. Bunun için fidan araştırması yapıyorum.  
Fidanlığın sahibi İsmail bey(kazaklı olan) bizi karşıladı. Ortadaki Zafer bey bana fidancıyı bulan arkadaşım, yıllardır tarım danışmanım, organik gübre imalatı konusunda çalışıyor. Diğer yabdaki Adil bey 1990 yılından bu yana arkadaşlığımız sürüyor, emekli, şimdilerde Mnderesin Ataköy Köyünde bir arazisi var, orada nar yetiştiriyor. İsmail bey işletme konusunda brifing veriyor.  
Bu da işletmenin bekçisi, bakmayın küçük olduğuna, cesareti çok büyük:)) 
İsmail bey fidanları çekirdekten yetiştirip sonra Tarım İl Müdürlüğü elemanlarına aşı yaptırıyor ve pazarlıyor.  Yeni aşı yapılmış fidandan 4 yıllık aşılı fidana kadar seçenek var ve fidanların tamamı sertifikalı. 
Tüplü fidanların yanında direk toprakta yetiştirilen fidanlarda mevcut, arkamızdaki fidanlar toprakta yetişenlerden.


Uzun pazarlık sonucu anlaşmaya vardık ve alacağımız fidanları bir kenara ayırdık, bunlar domat cinsi fidanlar.
 

Adil beyle İsmail bey sohbetin en koyu yerindeler, ayırdığımız bu fidanlar da Ayvalık cinsi fidanlar.  
 İsmail beyle bizimde bir hatıra fotoğrafımız olsun dedik:)  
 İlgi alanı aynı olunca insan ayrılamıyor, oraya vardığımızda saat14,30 gibiydi, saat 16,38 olmuş hala ayrılamıyoruz. Baktım karanlığa kalacağız, birazda zorla arabaya bindirdim bizimkileri, akşam karalığa kalacağız daha 70 km yolumuz var:))

4 yorum:

ALİ TÜRK dedi ki...

Hasan abi yeni fidelerin hayırlı olsun. 70 Km. dediğin nedirki, dün öğleden sonra saat 3 te Aydıncıktan otobüse bindik, ertesi gün sabah 6 da evimdeydim 1000 km yol:=)) 15-16 saat sürüyor.
Cepten yorum atmıştım sanki olmadı diye ikinciyi yolluyorum.

Sağlıcakla kal.

Hasan ALPEREN dedi ki...

Sayın bakanım teşekkür ederim. 70 km çok değil ancak akşam trafiğine kalmadan evimize gelelim istedim. Gezdiğin yer sanki çok azdı bir de Aydıncık'ı ekledin, bundan sonra işin zor Allah kolaylık versin.

Mustafa Hilmi ÖZKAL dedi ki...

Selamunaleykum
Hasan Bey kardeşim yeni kuracagın zeytinlik senin ve insanlık adına hayırlı ugurlu olsun sen bizim buraları bilirsin sormamdaki gayem şu bahçeme bir adet zeytin fidanı diksem yetişirmi?Mekan BOLVADİN yetişirse ne cins zeytin fidanı almalıyım hayırlı günler.

Hasan ALPEREN dedi ki...

Aleyküm selam
Mustafa bey Afyonda (Bolvadinde de aynı şeyi söylerler her halde) zeytin yetişir diyorlar. Cins olarak Edremit(Ayvalık) yada Gemlik uygun diyorlar(Tarım fuarında sormuştum).
Zeytin fidanı olan yerde don olayı fazla olmaması lazım, toprak uzun süre don tutarsa ağaç zarar görüyor. Gölgede kalmayacak, sürekli güneş gören bir yere dikerseniz olur diye düşünüyorum. Ancak verim konusunda sıcak bölge verimini yakalanır mı bilemem.